MELEN BARAJI PROJESİ İSKAN ÇALIŞMALARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
24 Temmuz 2013

Müdürlüğümüz organizasyonunda 5543 Sayılı İskan Kanunu hakkında Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Düzce ve Sakarya İllerini yakından ilgilendiren ve yapımına başlanan Melen Barajı projesi kapsamında barajın su tutmaya başlamasından sonra yükselen su seviyesinden kısmen etkilenecek olan Cumayeri ve Akçakoca İlçelerinin bazı köylerinde Devlet Su İşleri tarafından yapılan kamulaştırma çalışmaları tamamlandıktan sonra Müdürlüğümüzce uygulanacak olan 5543 Sayılı İskan Kanunu hakkında çalışmaların ilk aşaması olan 1. Bilgilendirme Toplantısı Cumayeri Öğretmenevinde gerçekleşmiştir.

Tertip edilenedilen toplantıya panelist olarak Bakanlığımız Yapı İşleri Genel Müdürlüğü İskan Dairesi Başkanlığında Devlet Eliyle İskan Şube Müdürü Mehmet Ali Nakiboğlu ve konu hakkında yetkili Mühendis Yurdagül Saltık’ın yanı sıra vatandaşların sorularını cevaplamak üzere Devlet Su İşleri 14. Bölge Müdürlüğünden (İstanbul) yetkililer katılmıştır.

İl Müdürümüz, İl Müdür Yardımcımız ve teknik personellerimizin de hazır bulunduğu toplantıya başta Akçakoca ve Cumayeri Kaymakamlarının yanı sıra projeden etkilenen Cumayeri ilçesine bağlı Hamascık, Dokuzdeğirmen, Iğdır, Harmankaya, Esentepe Büyükmelen ve Akçakoca İlçesine bağlı Esmahanım, Dilaver, Davutağa ve Uğurlu Köy Muhtarları ve azaları ile köylerde yaşayan vatandaşlar yoğun ilgi göstermiştir.

            Bakanlıktan gelen yetkililerin yaptığı anlatımlarda yerleri kamulaştırılanların iskanı hakkında şehirsel iskan, tarımsal iskan ve fiziksel yerleşim hakkında bilgiler verilmiştir.

Konunun vatandaşlarca daha iyi kavranabilmesi için Müdürlüğümüzce en kısa zamanda köylerde vatandaşları konu hakkında bilgilendirmek amacıyla 2. Bilgilendirme toplantıları yapılacak olup akabindeki süreçteiskan duyurusuna çıkılarak iskan çalışmalarından faydalanmak isteyen vatandaşların talepleri toplanmaya başlanacaktır.